Մահապատժի վերացման վերաբերյալ Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր զեկուցող Վլադիմիր Վարդանյանը (Հայաստան) ողջունել է Միացյալ Նահանգների Վիրջինիա նահանգի որոշումը մահապատիժը վերացնելու մասին: Վիրջինիան նախկին «համադաշնային» նահանգներից առաջինն է, որը վերացնում է մահապատիժը:
Վլադիմիր Վարդանյանն իր խոսքում ասել է. «Վիրջինիա նահանգի այս որոշմամբ մահապատիժը բնորոշվում է որպես անարդարության ճանաչում, եւ այս քայլը նպաստում է դրա վերացմանը ոչ միայն Միացյալ Նահանգներում, այլեւ ամբողջ աշխարհում: Այս նահանգը Ամերիկայում մահապատիժների իրականացման թվով երկրորդն է՝ 1 400 մարդ, սկսած այն օրերից, երբ գաղութ էր: Վիրջինիան միացել է երկրի 22 նահանգներին, որոնք վերացրել են մահապատիժը դե յուրե (փաստացի) եւ 13 նահանգին, որոնք չեն կիրառել այն վերջին տասը եւ ավելի տարիներին»:
«Մահապատիժը դաժան եւ անմարդկային պատիժ է՝ անկախ նրանից, թե ինչ հանցանք է կատարվել: Այն այլեւս պետք է չկիրառել այն ժողովրդավարական պետություններում, որտեղ հարգում են մարդու իրավունքները: Ես կոչ եմ անում Եվրախորհրդում դիտորդ Միացյալ Նահանգներին դաշնային եւ պետական մակարդակով ամբողջությամբ հրաժարվել մահապատժից՝ իրականացնելով  քաղաքական վերարժեւորում, ինչը համահունչ է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրին եւ համապատասխան միջազգային համաձայնագրերում ամրագրված եւ մեր կողմից ընդունված արժեքներին»,-նշել է Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր զեկուցող, ԱԺ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը:
Չորեքշաբթի օրը Վիրջինիայի նահանգապետ Ռալֆ Նոթեմը ստորագրել է ուժը կորցրած մի օրենք, որն օրերս ընդունել է նահանգի օրենսդիր մարմինը: Մահվան դատապարտված երկու տղամարդու վերաբերյալ դատավճիռները կփոխվեն ցմահ ազատազրկման՝ առանց ներման հնարավորության:

Главный докладчик ПАСЕ по вопросу об отмене смертной казни В.Варданян (Армения) приветствовал решение американского штата Вирджиния об отмене смертной казни. Вирджиния – первая из бывших «федеральных» штатов, отменяющая смертную казнь.
В своей речи В.Варданян отметил: «Это определение штата Вирджиния характеризует смертную казнь как признание несправедливости, и этот шаг способствует ее отмене не только в Соединенных Штатах, но и во всем мире. Штат – второй в Америке по количеству проведения казней – 1400 за всю его историю. Вирджиния присоединилась к 22 штатам страны, которые отменили смертную казнь де-юре (де-факто), и 13 штатам, не применявшим ее в течение последних десяти и более лет».
«Смертная казнь – жестокое   и бесчеловечное наказание, независимо от совершенного преступления. Его более не следует применять в демократических государствах, где уважаются права человека.   Я призываю Соединенные Штаты как наблюдателя в СЕ полностью отказаться от смертной казни на федеральном и государственном уровне, проведя политическую переоценку согласно Всеобщей декларации прав человека и закрепленным в соответствующих международных договорах и принятых нами ценностям», - подчеркнул главный докладчик ПАСЕ, депутат НС В.Варданян.
В среду губернатор Вирджинии Ральф Нотэм подписал решение, которым признан утратившим силу закон, принятый недавно законодательным органом штата. Приговоры для осужденных к смертной казни двоих мужчин будут заменены пожизненным заключением, без права досрочного помилования.